Föreningen Kulturgården i Ängelholm har bildats

Den 9 maj introducerades föreningen på Facebook-sidan Kulturgården i Ängelholm. När detta inlägg skrivs har den fått 132 som gillar den. Och nya trillar in hela tiden. Främst från Ängelholm, men också från grannkommuner.

Vi vill skapa en mötesplats för Ängelholms ungdomar – en varm och kreativ miljö där alla är välkomna för att utveckla sitt intresse eller en idé! Kulturgården i Ängelholm har till ändamål att driva verksamhet inriktad på bland annat:
– Musik, teater, dans, konst, fotografi, kläder
– Ljud och film
– Dataspel och IT-utveckling
– Återbruk
– Entreprenörsutbildning
– Projektutveckling inom olika sociala områden och intresseinriktningar
– Utveckling av unga människor genom gott ledarskap
 Vilka verksamheter av dessa som kan komma till stånd är en öppen fråga tills vidare.
 Målgruppen för föreningens verksamhet är främst ungdomar och unga människor, men är öppen för alla. Föreningen ska verka för att alla känner sig välkomna i en varm och kreativ miljö och motverka utanförskap och diskriminering.
 Kulturgården är tänkt som ett komplement och stöd till Kulturskolan och det planerade Kulturstråket i Ängelholm och inte som konkurrerande verksamhet.
 Parkskolan skulle med sitt centrala läge och lokaler passa mycket bra för föreningens tänkta verksamheter, och vi undersöker just nu möjligheterna och formerna för detta. Om föreningen inte kan ta Parkskolan i anspråk, så kommer vi att jobba vidare för att hitta en annan lösning.
Vill du bli medlem i vår förening så skicka följande uppgifter till kulturgarden.angelholm@gmail.com:
Namn, adress, e-postadresss, telefon och födelseår.  Det kostar inget att bli medlem. Ju fler medlemmar desto större möjligheter har vi att uppnå våra mål. Så gå med! Vi behöver dig!
Kulturgårdens interimsstyrelse:
Sven Bergenstråhle, ordf, svenbergen@telia.com
Maria Angenius, sekr, maria@angenius.se
Xanna Åkervinda, kassör, xannasan@hotmail.com
Albana Veseli, ledamot
Filip Landén, ledamot
Lena Landgren, ledamot
Filip Hansson, ledamot
Hanna Angenius, ledamot
 
 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s